Co je to Airsoft?


Airsoft je simulace boje za použití airsoftových zbraní. Není to pouze bezduché střílení jako je mnoho PC her. V airsoftu jde o mnohem víc například o týmovou spolupráci. Jedinci si zde ukážou, co v nich skutečně je, každý si zde sáhne na dno svých fyzických a psychických sil. Oproti svým počítačovým postavám se každý naučí řadu nových dovedností, které užije nejen ve hře, ale i v reálném životě. 
 
Jak se hraje? V airsoftu existují týmy (jednotky), které vždy reprezentují nějakou armádu. Na naší airsoftové scéně jsou nejpočetnější skupiny hrající za armády USA, BW, Velké Británie i Armády České republiky. Možnosti jsou celkem tři: Dvě jednotky se domluví, že si o víkendu zabojují. Určí si proto kde jaký bude scénář, upřesní si pravidla a o víkendu provedou manévry. Pak tu máme známá místa pro hráče rekreanty, kde se sejde směska lidí a ti hrají zrovna co se dohodne na místě. Do třetice všeho dobrého jsou tu velké akce, které se vyznačují účastí několika jednotek a propracovaností scénáře. V praxi to může být i 200 lidí na každé straně. Fair-play Naprostou nutností v airsoftu je hrát fair-play, protože oproti paintballu po zásahu nezůstává žádná barevná skvrna. Hráči tak po zásahu vždy musí upozornit střelce, že je zasáhl a odejít z bojiště na mrtvoliště. Toto je bohužel stinná stránka AS, protože mnoho lidí si hraje na nesmrtelné terminátory.
 
Co je cílem? Cílem je to co si za něj stanovíte. Můžeme jít od nejjednodušších scénářů, což je eliminace protivníka, přes hráči počítačových her známými typy scénářů, jako je capture the flag, last man standing, hamburger hill a dostaneme se k složitým scénářům, kdy jedna strana má za úkol eliminaci určitého člověka, zničení střežené budovy, získání tajných dokumentů atd. Co je ke hře potřeba? Pro začátek vám stačí airsoftová zbraň a naprostou nutností jsou ochranné brýle, které zakoupíte v každé specializované prodejně. ZDŮRAZŇUJI, ŽE NAPROSTO NEVYHOVUJÍCÍ JSOU BRÝLE, KTERÉ LZE ZAKOUPIT SPOLU S TZV AIRSOFTOVÝMI ZBRANĚMI NA TRŽNICÍCH! Tyto brýle jsou naprosto nevyhovující a sami sebe ohrožujete na zdraví. 
 
Zbraně: v airsoftu jsou zbraně, které vypadají přesně jako jejich pravé vzory. Existují tři typy pohonu těchto zbraních: - Elektřina - Plyn - Manuální AEG – elektricky poháněné Jsou nejrozšířenější a nejlevnější na provoz. Fungují na principu stlačeného vzduchu, píst je poháněný motůrkem. Tyto zbraně jsou pak schopny střílet i plně automaticky. Jejich průměrná cena se pohybuje kolem 6 000,- Kč. Plynovky Jak již jejich název napovídá, poháněny jsou speciálním plynem, který se plní do zásobníků. V praxi se tento pohon používá hlavně u pistolí, kterým pak dokreslují realističnost za použití blow-backu. To je systém, který hýbe se závěrem jako reálná pistol. Cena těchto blow-back pistolí je kolem 3 000,- Kč. Existují také nonblow-back pistole, kterým se závěr nevrací. V neposlední řadě se tento pohon používá u odstřelovačích pušek. Je to z toho důvodu, že se zachovává velká realističnost a malé mechanické opotřebení. Manuály Principielně fungují stejně jako AEG, ale nemají dávku, protože píst nenatahuje motor nýbrž vy sami. Výběr z těchto zbraní není velký (v oblasti dlouhých manuálů – pušky) a na zbraně se neprodávají žádné náhradní díly a celkově jsou mnohem hůře zpracované. Jejich cena se pohybuje okolo 4000,- a u pistolí (krátké manuály) kolem 1000,-
 
Softu zdar por. M. Černý - velitel - Pěchota Praha